Egzamin przeprowadza się na wniosek osoby ubiegającej się o stwierdzenie posiadanych kwalifikacji przy eksploatacji urządzeń instalacji i sieci, albo na wniosek pracodawcy zatrudniającego tę osobę. Wzory wniosków o stwierdzenie posiadanych kwalifikacji są do pobrania w postaci plików PDF na niniejszej stronie.
Do wnioskunależy dołączyć:
O miejscu, terminie i zakresie tematyki egzaminu przewodniczący powiadamia zainteresowanych co najmniej 14 dni przed wyznaczonym dniem egzaminu. Egzamin przeprowadzany przez komisję jest ustny i sprawdza wiedzę teoretyczną i praktyczną osoby egzaminowanej w następującym zakresie:
Szczegółowe zakresy tematyki egzaminu dla stanowisk dozoru i eksploatacji w grupach: G1, G2 i G3 stanowi plik PDF do pobrania umieszczony na niniejszej stronie.
Wynik egzaminu określa się jako „pozytywny” lub „negatywny”. W przypadku pozytywnego wyniku egzaminu komisja kwalifikacyjna, w terminie 14 dni od dnia egzaminu, wydaje świadectwo kwalifikacyjne. Świadectwo jest ważne przez okres 5 lat. Po tym okresie wymagane jest ponowne stwierdzenie kwalifikacji i wydanie nowego świadectwa.
Dokumentami potwierdzającymi posiadanie wiedzy są:
Posiadanie wiedzy, o której mowa powyżej, mogą również potwierdzać:
W przypadku składania dokumentu potwierdzającego posiadanie wymaganej wiedzy w postaci zaświadczenia wystawionego przez pracodawcę należy to zrobić zgodnie z jednym z wzorów dostępnych do pobrania na niniejszej stronie.
Opłata jest pobierana w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia, ogłaszanego przez GUS obowiązującego w dniu złożenia wniosku. W roku 2025 powyższa opłata wynosi: od 1.01.2025 r. – 466,60 zł.
Opłatę wnosi się na rachunek bankowy jednostki organizacyjnej, przy której powołano komisję kwalifikacyjną, tj:
NR KONTA: 41 1020 1026 0000 1302 0602 6365
PGG S.A. KWK ROW Ruch Jankowice
44-253 Rybnik ul. Jastrzębska 10
Tytuł przelewu: Egzamin URE w dniu.... Imię ……, nazwisko ……. rodzaj kwalifikacji ……. (np: G1E).
Jeżeli osoba złożyła wniosek wraz z załącznikami i nie przystąpiła do egzaminu z przyczyn od niej niezależnych, przewodniczący komisji kwalifikacyjnej zarządza zwrot opłaty.
Warunkiem zgłoszenia na egzamin jest złożenie poprawnie wypełnionego właściwego wniosku o stwierdzenie posiadanych kwalifikacji, wraz z w/w załącznikami przez osobę zainteresowaną lub jej pracodawcę. Wniosek należy wypełnić starannie, pismem czytelnym. Data wpisana w prawym górnym narożniku powinna oznaczać dzień złożenia wniosku, czyli co najmniej 14 dni przed planowanym dniem egzaminu. W przypadku, gdy wnioskodawcą o stwierdzenie kwalifikacji jest pracodawca w lewym górnym rogu powinna być jego pieczęć firmowa a na dole wniosku jego podpis z pieczęcią imienną. Gdy wnioskodawcą jest pracownik wówczas on podpisuje wniosek w rubryce wnioskodawca. W punktach 1 – 6 należy wpisać dane osobowe osoby przystępującej do egzaminu. Jeżeli adres zamieszkania i korespondencyjny są takie same wówczas w puncie 4 wystarczy wpisać „jw”. W punkcie 7 należy wpisać informacje dotyczące: